27. 1. 2018

Komu je Florie určena

Jaký typ hry je Florie?
Florie je sandbox středověkého města. Je laděna do období 15-17. stol. n.l., ale obsahuje fantasy prvky jako je magie, božskou moc, nebo různá nadpřirozená monstra.
Jedná se o různorodou dobrodružnou hru v přírodě, která nemá dobrou a špatnou stranu. Nejde o to vyhrát, ale zažít atmosféru života ve Florii a dobře se pobavit. Lze tedy spřádat osud mnoha postav, zkusit různé povolání a dovednosti, zabojovat si nebo vyrábět, veřejně politikařit, či skrytě intrikovat. Každý si může najít mix, který ho opravdu baví.


Sandbox, co to je?
Klasické larpové hry jsou postavené převážně na poměrně pevně daném ději a postavách, které následně řeší předem připravené zápletky.
Výjimečnost sandboxu je ve vytvoření prostředí, ve kterém má hráč prakticky neomezenou svobodu v rozhodování a jednání. Sandbox obsahuje příběh, zápletky, hádanky a odměny, ale nechává hráče, aby si je odehrál sám. Pokud tedy sami chtějí. Hráči mohou hrát přesně tak, jak se jim líbí a řídí si i intenzitu hraní. Někoho baví neustálé plížení lesy okolo, a boj s příšerami. Druhý bude spřádat zápletky ve města, interagovat s ostatními hráči. Další buduje svou živnost, a podílí se na obnově města. Jiní chtějí vysedávat v hospodě „U oběšence“ a vyprávět příběhy z mladých let, kdy Florie byla jeden z divů světa. Ambiciózní hodlají vést lidi k vyšším cílům. To vše je v sandboxu možné.

Dobře, ale není to chaos? Bude se vůbec něco dít?
Florie žije svým životem. Denně připlouvají lodě se zbožím. Lidé se snaží zajistit si nejen živobytí, ale i vydělat si na nějaký ten luxus. Navíc končí funkční období Signorům, chystají se volby. Náboženství i cechy se snaží upevnit svůj vliv. Mnozí už spřádají své plány.
Loni jsme od hráčů slýchali: "Hej, hrozně moc věcí se dělo najednou, nestihl jsem to všechno pokrýt!" Inu, to je jako v životě. Nejde stihnout úplně všechno.

A co nováček, jedoucí na svůj první larp, neztratí se?
Florie je simulace města, díky čemuž je složitá a komplexní. Ale hráči nehrají hybatele celého cirkusu, oni hrají svoji postavu. Takže jako ve skutečném světě se především starají o svoje cíle a potřeby, což každý intuitivně chápe a ví, jak to má dělat. Komplexnost hry pak vychází právě z této interakce mezi jednotlivými hráči. Navíc chystáme i spoustu rolí, kterých je možné se přichytit, a díky kterým Vás snadněji uvedeme do dění.

Naskriptované role? Tak je Florie o volnosti nebo ne?
Volnost je v takovéto hře klíčová. Chceme, aby každý mohl v rámci světa dělat to, co ho napadne. Role budeme vytvářet ve spolupráci s hráči, tak aby jim vyhovovaly. Zápletky které Vám připravíme, Vám dávají příležitost, nikoliv povinnost. Je to Vaše pozadí, které Vám umožní zapadnout do děje. Je pak na daném hráči jak tuto příležitost uchopí. Například kapitán galeony může, ale nemusí, odvézt zboží a profitovat z toho. Dějiny Florie netvoří organizátoři, ale hráči.

A co lidé bojově zaměření, nebudou se nudit? Předci jen, Florie byla spíš o politikaření.
Je potřeba si uvědomit, že se nacházíme pár let po pádu. Z většiny města jsou trosky, vojsko de facto neexistuje a garda má hodně změněnou podobu. Byli to sami občané, kteří se dokázali postavit jak démonům, tak i nájezdům nepřátel z okolí. Tito občané nikam nezmizeli, téměř každý se snaží umět ochránit sám sebe a své blízké. Bojechtiví hráči mají během dne spousty příležitostí k realizaci. Na obzoru je válka s Ostrí. Osobně bych řekl, že Florie nebyla nikdy tak bojová jako bude letos. Současně ale platí, že ti co nechtějí, nemusí se těchto bojů účastnit.

Je Florie vhodná pro hráče a Larpery neznalé pozadí?
Ano je. Snažíme se hru strukturovat tak, aby byl všem jasné a srozumitelné kdy se co bude dít, a jak se jich jednotlivé akce týkají a můžou je ovlivnit. Místo objemných pravidel, které stejně nikdo nečte, budou lidé dostávat jednoduché výřezy týkající se jejich schopností, nebo funkce. Pravidla jsou navíc záměrně minimalistická, ctíme zásadu: „Co si kdo uhraje, to má.“

Můžu si vzít s sebou i malé děti?
Jistě. Ve městě není problém se pohybovat i s dětmi. Navíc tu opět budou profesionální animátorky, tak aby přes herně nejvíc exponovanou část dne byly tyto děti zabavené vlastním programem. Loni se to všem moc líbilo.

Když se ale vůbec nechytím, to se budu čtyři dni nudit?
Pokud se Vám bude zdát, že se nechytáte, nebo nudíte, přijďte za námi organizátory. Neustále máme k dispozici různé úkoly či roličky, které Vás zabaví.

Nejhorší co se Vám může stát je, že si užijete čtyři dny skvělé tematické dovolené ve středověkém městečku s hospodou, kasinem, arénami a jinými atrakcemi.